Karma i woda
Teorii dotyczących żywienia kotów jest prawdopodobnie tyle, co właścicieli i weterynarzy, nawet specjaliści nie są do końca zgodni, który sposób karmienia jest optymalny. Zwierzaki, tak jak i ludzie różnią się od siebie, a właściciele mają różne możliwości finansowe, w związku z tym zawsze należy wybrać dietę, która będzie optymalna dla naszego pupila, a jednocześnie nas nie zrujnuje. Istnieje wiele mitów dotyczących żywienia kotów, wiele osób powtarza, że karmienie mruczków wysokojakościowymi karmami gotowymi jest bardzo drogie. Nie jest to do końca prawdą, gdyż dobrze zbilansowany pokarm będzie bardziej wydajny, dlatego starczy na dłużej, a karmy wysokiej jakości mają bardzo różne ceny.
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości wody jest bardzo istotne zarówno w przypadku ludzi, jak i psów oraz kotów. Spożywanie właściwej ilości wody pozwala uchronić naszego pupila przed przykrymi schorzeniami układu moczowego, w szczególności pęcherza i nerek. Koty są potomkami zwierząt pustynnych, co powoduje, że najchętniej pobierają wodę wraz z pokarmem; taki sposób zaopatrywania organizmu w wodę staje się problematyczny przy obecnym rozpowszechnieniu karm suchych charakteryzujących się niską wilgotnością, dlatego właściciele mruczków muszą zwrócić szczególną uwagę na ilość wypijanej przez pupila wody.
Kuweta
Niewątpliwie jedną z najpotrzebniejszych rzeczy, szczególnie w przypadku kotów mieszkających w domu, będzie kocia toaleta. Kuwety dzielą się na kryte – posiadające daszek, przeważnie także drzwiczki oraz odkryte. Wybierając kuwetę zastanówmy się przede wszystkim, gdzie będzie ustawiona w naszym domu, wymierzmy również ile miejsca może zająć. Kuwety kryta mają niewątpliwie dużo plusów: ograniczają roznoszenie żwirku, ukrywają, to, co niekoniecznie chcemy eksponować przed gośćmi, a w dodatku zapewniają kotu cichy kącik do załatwiania swoich potrzeb. Większość kotów szybko przyzwyczaja się do kuwet krytych, części musimy pomóc, np. wymontowując na jakiś czas lub na stałe, drzwiczki. Kuwety odkryte z kolei są zazwyczaj tańsze i zajmują mniej miejsca. W dłuższej perspektywie jednak zdecydowanie lepszym wyborem będzie kuweta kryta, pod warunkiem, że znajdziemy dla niej odpowiednią ilość miejsca.
Żwirek
Pierwsze pytanie, z jakim czasem można się spotkać to „Czy koniecznie muszę kupować żwirek? Nie wystarczy zwykły piasek?” W zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby stosować zwykły piasek – większość mruczków w naturze korzysta właśnie z niego. Problemem będzie jednak fakt, że zwykły piasek praktycznie w ogóle nie pochłania zapachów – trzeba go zatem w całości wymieniać praktycznie po każdym użyciu. Kot, który z natury jest „czyściochem” mając w perspektywie skorzystanie z brudnej toalety, znajdzie sobie inne miejsce na załatwienie swoich potrzeb.
W praktyce więc prawie każdy kociarz korzysta z specjalnych żwirków dla kotów. Takie rozwiązanie ma wiele zalet – przede wszystkim żwirki dobrze pochłaniają zapach kociego moczu oraz pozwalają na usuwanie jedynie zużytej części żwirku co jest bardzo wygodne biorąc pod uwagę, że kot potrafi załatwiać się nawet kilka razy dziennie. Żwirki (inaczej zwane też piaskami do kuwet) dla kotów sprzedawane są w wielu postaciach – w tym artykule postaramy się opisać podstawowe typy żwirków wraz z ich wadami i zaletami.
Ogólnie żwirki możemy podzielić na trzy podstawowe grupy:
żwirki silikonowe
żwirki bentonitowe
żwirki drewniane
Każda z tych grup ma swoje wady i zalety, warto więc je poznać zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązanie. Pamiętaj jednak, że ostateczna decyzja będzie należeć do Twojego kota – często zdarza się, że mruczek nie toleruje danego typu żwirku np. z powodu zapachu czy materiału z którego jest wykonany. Czasem zdarza się również, że jakiś typ uczula właściciela, bądź zwierzaka.
Transporter
Każdy właściciel kota staje przed koniecznością zakupu transportera. Jest to jeden z pierwszych produktów w jaki należy się zaopatrzyć. Dobry transporter zapewni, że zawsze dotrzesz szczęśliwie ze swoim pupilem do weterynarza czy na działkę. Przenoszenie kota, nawet na krótkie dystanse, w odpowiednio dobranej klatce jest najbezpieczniejsze zarówno dla właściciela, jak i dla samego zwierzaka. Solidny transporter minimalizuje ryzyko ucieczki zwierzaka, który spłoszony może się nam zagubić, a w czasie jazdy samochodem ogranicza ryzyko wypadku spowodowanego np. nagłym wskoczeniem nam kota na kolana. Dodatkowo transporter może służyć kotu na co dzień jako posłanie.
Pierwszym błędem, którego należy się wystrzegać jest zakup budek z wikliny. Wiele osób decyduje się na nie, gdyż teoretycznie mogą one być jednocześnie transporterem i miejscem odpoczynku dla kota. Nie jest to jednak dobry pomysł. Drzwiczki w tego typu budkach nie gwarantują, że kot ich nie otworzy. Zdarza się także, że podczas przenoszenia odpada dno budki. Należy zatem pamiętać, że budka nie gwarantuje bezpieczeństwa w podróży, a sama wiklina jest dość ciężka i trudna do utrzymania czystości. Tego typu budki należy raczej traktować jako legowisko do domowego użytku.
Znacznie lepszym wyborem będzie solidny, plastikowy transporter. Najtańsze modele można zakupić już za nieco ponad czterdzieści złotych.
Poniżej prezentujemy kilka porad, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu
Legowisko
Każdy świeżo upieczony właściciel kota chciałby mu kupić wszystko co najlepsze, dlatego wiele osób kupuje mruczkom legowiska. Nie jest to niezbędny element kociej wyprawki. Wiele kotów samodzielnie wybiera sobie miejsce do leżenia i często nie chcą korzystać z zakupionych posłanek. W przypadku mruczków dobrze sprawdzają się poduchy, kocyki poukładane na parapecie, fotelu czy kanapie. Wiele kotów lubi także budki i legowiska zadaszone, jednak nasz mruczek i tak prawdopodobnie za najlepsze miejsce do spania w nocy uzna nasze własne łóżko lub... nasz brzuch czy plecy :-
Miski
Naszemu kotu bez wątpienia potrzebne będą miseczki do jedzenia i picia. Dla przeciętnego kota najlepsza będzie miska 0,2l do 0,3l na pokarm oraz 0,3l do 0,4l na wodę. Nie ma potrzeby kupowania większych misek – nasze mruczki zjadają stosunkowo niewiele pokarmu i do miski takiej wielkości zmieści się cała dzienna porcja suchej karmydobrej jakości. Polecić można miski ceramiczne lub metalowe, które są trwalsze i wolniej się rysują niż plastikowe. Miseczki ceramiczne są często dodatkowo ozdobione sympatycznymi obrazkami. Warto zwrócić uwagę na to, czy nasz kot pije więcej z miski metalowej, czy ceramicznej, część mruczków zdaje się nie lubić smaku wody z metalowej miski. Miseczka powinna być oczywiście wypełniona smaczną i pożywną. Na samym początku warto jest kupić małą paczkę jedzenia, które nasz kot jadł w poprzednim miejscu zamieszkania, żeby zbyt gwałtownie nie zmieniać pokarmu. Musimy się liczyć z tym, że czasem trzeba będzie trochę poszukać, jeśli nasz mruczek będzie wybredny, jednak w tej chwili mamy na rynku dość dużo dobrej jakości propozycji.
Zabezpieczenie okna balkon i okna uchylnego
Naturalnym odruchem kota jest drapanie. Nasze mruczki zrzucają w ten sposób starą płytkę z pazurków. Drapanie może być jednak dość uciążliwe dla właściciela, dlatego aby zapobiec zniszczeniu mebli możemy kotu zapewnić specjalny przedmiot, któy będzie mógł drapać. Drapaki owinięte sizalem doskonale się do tego nadają. Większe drzewka mogą dodatkowo pełnić rolę legowiska i miejsca odpoczynku.
Zabawki
Zabawki są bardzo ważnym elementem wyprawki kociej, szczególnie, jeśli do naszego domu wprowadza się mały kociak. Obecnie dostępne są różnego rodzaju myszki, piłeczki, witki, piórka, tunele. Kocie zabawki pomagają naszemu podopiecznemu pokonać nudę, zaspokajają potrzebę ruchu, polowania, a także wspomagają budowanie więzi pomiędzy właścicielem a zwierzakiem. Dodatkową korzyścią jest ochrona naszych rąk przed pazurkami i ząbkami kociaka, zamiast znudzony atakować nasze części ciała, będzie się bawił przeznaczoną dla niego zabawką.
Dodatkowe akcesoria ( pielęgnacyjne i inne)
Niewątpliwie przyda się nam również parę podstawowychakcesoriów do pielęgnacji naszego mruczka. Podstawowym narzędziem będąnożyczki lub cążki, jeśli nasz kot nie wychodzi z domu warto mu przycinać pazurki. Obcinanie końcówek pazurków pozwoli nam ograniczyć bolesne, przypadkowe udrapnięcia i pomoże ochronić nasze meble przed zniszczeniem. Przyda nam się także grzbło lub szczotla do wyczesywanua sierści naszego mruczka. W zasadzie nie będzie nam potrzebny szampon, gdyż w większości przypadków koty potrafią same świetnie zadbać o swoją czystość i nie ma potrzeby ich kąpać. Kotom długowłosym może się przydać talk lub puder, który ułatwi rozczesywanie sierści.